centered image

centered image

Bolnice u Srbiji leglo zaraze

Discussion in 'медицински фору&' started by Sofija Kardio, Nov 3, 2011.

  1. Sofija Kardio

    Sofija Kardio Famous Member

    Joined:
    Nov 2, 2011
    Messages:
    114
    Likes Received:
    20
    Trophy Points:
    445
    Practicing medicine in:
    Serbia

    Skoro svaki deseti hospitalizovani pacijent u Srbiji dobije neku bolničku infekciju!

    Tako, ležanje na intenzivnoj nezi, urologiji, hirugiji ili ginekologiji, ukoliko higijena nije na zavidnom nivou, može da zada veliki problem, ali i da dođe glave bolesnicima. Samo je od sepse, koju su dobili u bolnici, proÅ¡le godine umrlo devetoro ljudi.

    "Bolničke infekcije, koje nastaju tokom hospitalizacije, dobije od pet do deset odsto bolesnika", priča prof. dr Dragan Delić, direktor Klinike za tropske i infektivne bolesti Kliničkog centra Srbije. "Ponekad je ovaj procenat i veći. Ali bolesnici u startu imaju neki problem koji dovodi do pada imuniteta, pa im je lakÅ¡e da obole".

    Samo proÅ¡le godine od 60.000 ljudi koji su ležali u nekoj zdravstvenoj ustanovi, njih 600 dobilo je bolničku infekciju. Prema podacima Instituta za javno zdravlje ”Dr Milan Jovanović Batut”, u 2010. najviÅ¡e je bilo infekcija urinarnog trakta, oko 30 odsto, operisanog mesta 27 odsto i slučajeva sepse skoro 17 odsto.

    Najveći broj infekcija registruje se na odeljenjima intenzivne nege", objaÅ¡njava dr Jelena Obrenović, epidemiolog i Å¡ef Odeljenja za prevenciju i kontrolu zaraznih bolesti Instituta ”Batut”. "Ovde leže pacijenti koji imaju i neko drugo oboljenje, a sve to zahteva različite terapijske i dijagnostičke procedure, Å¡to samo povećava rizik za nastanak ovih infekcija. I dalje su najzastupljeniji gram-negativni mikroorganizmi, koji postaju brzo rezistentni na antibiotike. A sve to je posledica nekritičkog davanja ovih lekova".

    I dok statistika u naÅ¡oj zemlji pokazuje da na svakih sto bolničkih pacijenata, troje pokupi ovu infekciju, stvarna situacija je daleko ozbiljnija, jer ovaj problem ne prijavljuju sve zdravstvene ustanove u Srbiji.

    "Iako su u obavezi da prijave bolničke infekcije, do sada nijedna privatna zdravstvena ustanova to nije uradila", ističe dr Obrenović.

    Kako upozoravaju naÅ¡i stručnjaci, ugroženi su svi pacijenti kojima se stavlja urinarni, centralni venski i periferni kateter, ali i hronični bolesnici sa smanjenim imunitetom. Propust nege, nepoÅ¡tovanje postupka sterilizacije i dezinfekcije, ali i nehigijena glavni su uzroci nastanka bolničkih infekcija.
    "One ne mogu da se iskorene, ali može da se smanji njihova učestalost", priča prof. dr Delić. "Dobro bi bilo kada bi se Å¡to veći broj bolesnika ispitivao i lečio ambulantno, da se Å¡to viÅ¡e radi kroz dnevnu bolnicu."
     

    Add Reply
    Magde likes this.

  2. Rocket Queen

    Rocket Queen Super Moderator

    Joined:
    Mar 29, 2011
    Messages:
    1,098
    Likes Received:
    53
    Trophy Points:
    4,345
    Practicing medicine in:
    Serbia
    Nije ni čudo kad se ne vodi dovoljno računa o higijeni. Pogledajte samo kako izgleda toalet u nekoj bolnici ili na medicinskom fakultetu. Pa to je sramota!
    A da ne pričamo o tome kako medicinsko osoblje ne poštuje sva pravila o higijeni pri radu sa pacijentima.
     

    Milena Nedeljkovic likes this.
  3. Nemanja P

    Nemanja P Moderator

    Joined:
    Jul 24, 2011
    Messages:
    100
    Likes Received:
    15
    Trophy Points:
    445
    Practicing medicine in:
    Serbia
    Slažem se bolnice su užasne na internom odeljenju sam video da pored loše higijene da neki pacijenti nemaju ni jastuk zato što bolnica ih nema dovoljno
     

  4. Sofija Kardio

    Sofija Kardio Famous Member

    Joined:
    Nov 2, 2011
    Messages:
    114
    Likes Received:
    20
    Trophy Points:
    445
    Practicing medicine in:
    Serbia
    Na odeljenje centralne sterilizacije stizu krvavi instrumenti sa kardiohirurgije. Verovatno je tako i sa ostalim odeljenjima, ali smo samo ovo imali prilike da vidimo i peremo jer je neke mrzelo. A o jastucima nema sta da se prica, poznato je da se u bolnicu bez 2 jastuka ne krece.
     

  5. amyy112

    amyy112 Well-Known Member

    Joined:
    Jan 19, 2012
    Messages:
    3
    Likes Received:
    2
    Trophy Points:
    215
    Gender:
    Female
    Occupation:
    Medical student
    Location:
    Belgrade
    Practicing medicine in:
    Serbia
    Ali nisu ni bolnice za sve odgovorne, zapravo za vecinu su sami pacijenti krivi. 90% njih ostavi bocicu sa sputumom, krvave vate ili braunile pored hrane na stocicu. Ako sami ne umeju da drze higijenu, tesko da ce ih neko u tim godinama nauciti. Mada sam zivi svedok da je profesorka isla i tokom vizite svaki dan upozoravala pacijente da sklanjaju hranu od medicinskog otpada. A sto se wc-a tice, opet ih sami nacine takvim. Sta mislite zasto postoje odvojeni wc-i za lekare i pacijente? Svest da treba nesto da cuvaju, sto nije licno njihovo u nasem narodu ne postoji.
     

    Magde likes this.

Share This Page

<