centered image

Preponska kila (bruh)

Discussion in 'медицински фору&' started by Sofija Kardio, Dec 21, 2011.

  1. Sofija Kardio

    Sofija Kardio Famous Member

    Joined:
    Nov 2, 2011
    Messages:
    114
    Likes Received:
    20
    Trophy Points:
    445
    Practicing medicine in:
    Serbia

    Kilom se obično naziva ispadanje jednog dela trbuÅ¡nih organa zajedno sa trbuÅ¡nom maramicom kroz otvor u trbuÅ¡nom zidu. Bruh, kila ili hernija (lat. hernia) je stanje koje nastaje kada se unutraÅ¡nji organi istisnu kroz oslabljeni segment miÅ¡ićnog tkiva. Većina takvih situacija se javlja na zidu abdomena.

    Kile se javljaju na određenim mestima, gde razni kanali, krvni sudovi i živci izlaze ili ulaze kroz trbuÅ¡ni zid.

    Takva su mesta:

    - kod muškaraca u preponi, gde semeni kanal zajedno sa krvnim sudovima izlazi iz trbuha i ulazi u mošnice; kod žena u preponi, gde okrugla pantljika materice izlazi i veže se za stidnu kost (preponske, ili ingvinalne kile)
    - kod muškaraca i kod žena kod preponske veze, gde veliki krvni sudovi izlaze iz trbuha za noge (bedrene, ili kruralne kile)
    - na pupku, gde je za vreme života deteta u materici ulazila pupčana vrpca iz majke u telo deteta (pupčana ili umbilikalna kila)
    - sadržaj trbuha, najčeÅ¡će želudac, može da probije i grudnu Å¡upljinu kroz miÅ¡ićnu pregradu koja razdvaja trbuh od grudi i da napravi kilu (dijafragmatična kila)

    Klinička slika

    Ingvinalna kila se pojavljuje u preponskom kanalu koji je prirodan otvor u miÅ¡ićima trbuha. Kod muÅ¡karca ingvinalni kanal sadrži krvne sudove testisa, a kod žena kanal sadrži ligament koji drži matericu u prirodnom položaju. Kod preponske kile može se osetiti, a i videti izbočinu koju stvara prolabirani deo creva ili tkivo. Izbočina se pojavljuje na prelazu bedra u prepone. U muÅ¡karaca kila može prodreti u skrotalnu vreću i uzrokovati bol i otok skrotuma.


    Kila se najlakÅ¡e poznaje po tome Å¡to se na kaÅ¡alj jače izbočuje trbuÅ¡ni zid, a za vreme ležanja ili pod blagim pritiskom izbočina se vraća u trbuh. Simptomi preponske kile su nelagodnost i bol pri saginjanju, kaÅ¡ljanju ili podizanju. Ponekad sadržaj kile sraste za kilnu kesu pa je nemoguće vratiti guranjem prstima sadržaj u trbuÅ¡nu duplju.

    Postoji i ukljeÅ¡tena kila, koje je akutno hiruÅ¡ko stanje, jer iz punog zdravlja i mira, deo creva prodre u kilnu kesu i zaglavi se tu pri čemu ne može da se vrati u trbuÅ¡nu duplju a dođe da zastoja krvi i jakog bola sa opasnoÅ¡ću od peritonitisa.

    Dijagnoza

    Postavlja se na osnovu anamneze, kliničke slike i objektivnog pregleda.

    beba-kila-preponska.jpg

    NajčeÅ¡ći medicinski tretman za kiluje hirurÅ¡ki. Tokom zahvata, zatvara se otvor u miÅ¡ićnom zidu. Savetuje se da se kila operiÅ¡e na vreme, dok nije postala suviÅ¡e velika i dok je trbuÅ¡ni zid joÅ¡ očuvan, da se njime može zatvoriti otvor kile. Metod izbora u terapiji je operativni zahvat pri kome se zatvara miÅ¡ićni zid na kome postoje ulazna vrata za kilni sadržaj; takođe se moze vrÅ¡iti i repozicija kile, ali se repozicija ne sme vrÅ¡iti pri ukljeÅ¡tenju kile.
     

    Add Reply

Share This Page

<